Місцевий розвиток орієнтований на громаду

Новини проекту
Вівторок, 29 липня 2014

Студенти Третьої Всеукраїнської літньої школи ознайомились з самоорганізацією громад

 

Детальніше...3-7 липня 2014 р. у с. Славському, Львівської області відбулась Третя Всеукраїнська студентська літня школа «Мобілізація громад задля вирішення територіальних проблем». Понад 20 молодих науковців з 13 вищих навчальних закладів різних областей України взяли участь у заході. Школа організована Національною мережею партнерських університетів за підтримки спільного Проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Студенти ознайомились з ідеями сталого місцевого розвитку та спільного управління за участі громад.

Студенти поєднали теоретичні знання з практикою. У рамках заходу молоді науковці розробляли та аналізували бізнес-плани, навчалися SWAT аналізу, а також презентували власні проекти.

Окрім лекцій та практичних занять, студенти відвідали одну з громад-учасниць Проекту МРГ та побачили, як працює методологія МРГ: «Ми відвідали с. Нижнє Синєвидне, де активна громада у співпраці з проектом спільно вирішила ряд проблем, кошти на які не мав районний та обласний бюджети. Жителі села створили організацію громади, зібрали 5% від загальної вартості мікропроекту, а також знайшли спонсорів для впровадження своїх ініціатив. Та найголовнішим досягненням є самоорганізація громади», - зауважила Марія Бровді, студентка Ужгородського державного університету та одна з переможниць цьогорічних студентських дебатів.

За словами Ангеліни Данко та Валерії Біленко, студенток Сумського державного університету, надалі вони поширюватимуть ці знання у своєму регіоні, а отже життя їх громад зміниться на краще.

Ідея літньої школи зародилась у 2012 р. у контексті саміту ООН присвяченого сталому розвитку Ріо +20 у Ріо-де-Жанейро. Відтоді, літня школа стала традиційним щорічним популярним серед студентства заходом. 

 

 
Субота, 05 липня 2014

У Славському стартувала третя літня школа "Мобілізація громад задля вирішення територіальних проблем"

3 липня 2014 рокуДетальніше... в смт. Славське Львівської області стартувала Третя Всеукраїнська студентська літня школа «Мобілізація громад задля вирішення територіальних проблем». Школа організована Національною мережею партнерських університетів за підтримки спільного проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».

Школу відкрила пані Оксана Реміга, старший програмний менеджер ПРООН та Микола Бучин, декан базової вищої освіти Інституту гуманітарних та соціальних наук Національного університету «Львівська політехніка». Пані Оксана підкреслила важливість співпраці Проекту МРГ з вищими навчальними закладами та передачу практичного досвіду,  набутого Проектом. Пан Микола наголосив на важливості теми сталого розвитку за участі громад, особливо в сучасній Україні.

В школі беруть участь 21 студенти з 13 університетів з різних регіонів України:

Полтавська державна аграрна академія, Сумський державний університет, Таврійський державний агротехнологічний університет, Запорізький національний університет, Херсонський державний аграрний університет, Дніпропетровський національний університет залізничного транспорту, Ужгородський національний університет, Уманський національний університет садівництва, Чернігівський національний технологічний університет, Харківський національний університет ім. Каразіна, Харківський національний університет міського господарства, Донецький держаний університет управління, Національний університет «Львівська політехніка»

 

 
Понеділок, 26 травня 2014

Проект МРГ взяв участь у святкуванні Дня Європи

 Детальніше...17 травня 2013 р. Проект ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» приєднався до святкування Дня Європи в Україні. За традицією цей день в Україні  відзначається щорічно у третю суботу травня як символ єдності України та Європи не тільки за географічною ознакою, а і за духом, історією, спільними цінностями.

17 травня 2013 р. Проект ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» приєднався до святкування Дня Європи в Україні. За традицією цей день в Україні  відзначається щорічно у третю суботу травня як символ єдності України та Європи не тільки за географічною ознакою, а і за духом, історією, спільними цінностями. Зазвичай кожна область по-своєму відзначає свято: у містах та селах організовуються спортивні змагання, конкурси, ярмарки та концерти. Вже традиційною стала участь у святкуванні Дня Європи регіональних підрозділів впровадження Проекту МРГ. Під час урочистостей координатори знайомлять гостей свята із діяльністю Проекту, його результатами та підходом, а також організовують різноманітні конкурси та інтерактивні ігри.

Так у Запорізькій області Громадська організація «Жовтневе» Токмацького району за підтримки МРГ-ІІ та управління зовнішніх зносин та зовнішньоекономічної діяльності Запорізької облдержадміністрації організували насичену програму для дітей шкільного та дошкільного віку, яка передбачала спортивні ігри, вікторини та розвиваючі конкурси.

По своєму свято відзначили у Вінницькій області, де заходи мали більш інформаційно-просвітницькій характер. Під час святкувань координатори обласного підрозділу впровадження Проекту знайомили мешканців Вінниці із діяльністю Проекту МРГ та його досягненнями.

Детальніше...

 Святкування Дня Європи у Запорізькій області

Детальніше...

 Святкування Дня Європи у Запорізькій області

Детальніше...

 Святкування Дня Європи у Вінницькій області

Більше фото тут

 
Середа, 21 травня 2014

Урочисте відкриття третьої фази проекту МРГ

Детальніше... 20 травня 2014 року у центрі сучасного мистецва "М17" відбулося урочисте відриття третьої фази спільного проекту Європейського Союзу та Програми розвитку ООН "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду". Проект працюватиме у тісній співпраці із місцевою та регіональною владою, організаціями громад та приватним сектором на всій території України задля впровадження місцевих ініціати з покращення умов життя.

У третій фазі проект МРГ надаватиме підтримку Уряду України у впровадженні реформ з децентралізації, які покликані покращити надання послуг населенню, а також посилити спроможності регіональної та місцевої влади по всій територій України. Проект надаватиме підтримку у відновленні соціальної та комунальної інфраструктур у сфері охорони здоров’я, охорони довкілля, водопостачання. Підтримка малих економічних ініціатив надаватиметься громадам сільських місцевостей. Підтримуватиметься також використання інноваційних практик та технологій у сфері енергозбереження та ефективного використання енергії.

Детальніше...«З 2007 року проект МРГ є одним з найбільш широкомасштабних проектів на території України, які фінансуються ЄС. Це не тільки важливий інструмент фінансування соціальних та інфраструктурних проектів, але й стимулювання змін на краще як у сфері місцевого управління, так і у відносинах між владою т а людьми.» ­ зазначив пан Ендрю Расшбаш, керівник програми співробітництва Представництва Європейського Союзу в Україні – «Нова фаза проекту МРГ із загальним бюджетом майже 24 млн євро, продовжуватиме просування підходу до місцевого розвитку за участі громад та втілення малих економічних ініціатив у сільській місцевості».

Як і у попередні роки, нова фаза проекту пропонує можливості муніципалітетам впроваджувати енергоефективні заходи у багатоквартирних будинках. Ресурсні центри у 200 районах та 15 муніципалітетах і надалі отримуватимуть допомогу; продовжуватиметься співпраця з вищими навчальним закладами у напрямку включення методології підходу за участі громад до навчальних програм.

«Місцевий розвиток – це ключ досягнення Україною майбутнього яДетальніше...кого вона прагне» - зазначила пані Алессандра Тісо, координатор системи ООН та постійний представник ООН в Україні під час урочистого відкриття. «Люди – наш основний пріоритет у роботі. Залучаючи людей до розвитку їхніх власних громад, ми допомагаємо їм втілити їхні сподівання на краще життя та можливості для всіх».

За свою семирічну діяльність проект ЄС/ПРООН підтримав більш ніж 2000 ініціатив з місцевого розвитку в результаті чого більш ніж 2,5 млн. людей на всій території України отримали кращі умови проживання у сфері охорони здоров’я, водопостачання, енергозбереження, вуличного освітлення. Більш ніж 20’000 членів громад та більш ніж 5000 представників місцевої та регіональної влади пройшли навчання на тренінгах з управління проектами, спільного планування та оцінювання, фінансового управління проектами. Національний ресурсний центр допомагає збирати та поширювати знання, досвід кращих практик мобілізації громад.

Проект МРГ фінансується Європейським Союзом (ЄС) та спів-фінансується і впроваджується Програмою розвитку ООН (ПРООН). Проект просуває концепцію сталого соціально-економічного розвитку на місцевому рівні шляхом посилення спільного управління та втілення ініціатив громад на всій території України. Третя фаза проекту триватиме з травня 2014 по травень 2017 року із загальним бюджетом 23,8 млн євро, наданих ЄС (23 млн євро) та ПРООН (800’000 євро)

 

 
П'ятниця, 25 квітня 2014

Третій Всеукраїнський студентський турнір 'Дебати зі сталого розвитку'

 

Детальніше...23-25 квітня 2014 р. у Полтавській державній аграрній академії відбувся третій Всеукраїнський турнір «Студентські дебати зі сталого розвитку».  Захід було організовано  Мережею університетів за підтримки спільного проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».

 23-25 квітня 2014 р. у Полтавській державній аграрній академії відбувся третій Всеукраїнський турнір «Студентські дебати зі сталого розвитку».  Захід було організовано  Мережею університетів за підтримки спільного проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».

У дебатах взяли участь представники 14 університетів з13 областей України. На відкритті пані Оксана Реміга, старший програмний менеджер, вітаючи учасників дебатів підкреслила, що молодим поколінням відводиться важлива роль у впровадженні підходу до місцевого розвитку за участі громад.

Теми дебатів були тісно пов’язані зі сталим розвитком. Найбільш жваву дискусію викликали 2 твердження, а саме: 1) Видобування сланцевого газу – ефективний шлях до енергетичної незалежності України; 2) В історії України є герої, які можуть об’єднати країну. Аргументи команди Ужгородського національного університету виявилися найбільш переконливими, відтак їх було визнано переможцями турніру. Друге місце зайняла комДетальніше...анда Сумського державного університету.

Ідея студентських дебатів зародилась у 2012 р. у контексті саміту ООН присвяченого сталому розвитку Ріо +20 у Ріо-де-Жанейро. З того часу студентські дебати стали традиційним щорічним, популярним серед студентства, заходом. 

 
П'ятниця, 11 квітня 2014

Інноваційне вуличне освітлення у Запорізькій області

 Проект МРГ підтримав міДетальніше...кропроект спрямований на підвищення енергоефективності у с. Комишуваха Запорізької області. Громадська організація «Вершина» Комишуваської селищної ради Оріхівського району Запорізької області завершила монтаж інноваційного вуличного освітлення на території дитячого садочку та прилеглого житлового масиву багатоквартирних будинків. Завдяки спільним зусиллям членів громади, місцевої влади та Проекту МРГ було встановленно 12 сонячних батарей потужністю 280 Вт і вже зараз 24 ліхтарі освітлюють центральну частину с. Комишуваха.

Проект МРГ підтримав мікропроект спрямований на підвищення енергоефективності у с. Комишуваха Запорізької області. Громадська організація «Вершина» Комишуваської селищної ради Оріхівського району Запорізької області завершила монтаж інноваційного вуличного освітлення на території дитячого садочку та прилеглого житлового масиву багатоквартирних будинків. Завдяки спільним зусиллям членів громади, місцевої влади та Проекту МРГ було встановленно 12 сонячних батарей потужністю 280 Вт і вже зараз 24 ліхтарі освітлюють центральну частину с. Комишуваха.

Загальна вартість мікропроекту становить 298 206 грн, з яких 15 684 – внесок громади. Частка від місцевої влади склала 122 522 грн. Грант від Проекту МРГ становив 160 000 грн.

Завдяки впровадженій громадській ініціативі, люди почувають себе у безпеці прогулюючись вулицями ввечері. У той же час заходи з енергоефективності дозволять мешканцям економити кошти на оплаті за спожиту енергію. Відтак, завдяки впровадженому мікропроекту 550 домогосподарств отримали вигоду. Однак найбільш цінним є, без сумніву, досвід, адже громада навчилась спільно вирішувати проблеми села. Дізнатись більше про впроваджений мікропроект можна тут:

 
Вівторок, 17 грудня 2013

16 грудня 2013 р. відбулась Річна зустріч співробітників Проекту МРГ

 

Детальніше...16 грудня 2013 р. у м. Києві була проведена Річна зустріч співробітників Проекту МРГ, за участі керівників обласних підрозділів впровадження Проекту, центрального Київського офісу та представників ПРООН. Понад 60 представників з 25 областей України зібралися, щоб поділитися досвідом впровадження та моніторингу мікропроектів, обговорити уроки МРГ-ІІ з впровадження таких пілотних компонентів, як енергоефективність, економічний розвиток сільських територій та висловити побажаДетальніше...ння щодо наступної фази Проекту.

Оксана Реміга, старший програмний менеджер ПРООН в Україні привітала учасників, і зауважила, що «на початку 2014 р. очікується підписання угоди між ЄС та Українським урядом щодо наступної фази Проекту – МРГ-ІІІ».

Для кращого розуміння результатів Проекту, консультант ПРООН Ільдар Газізуллін представив результати роботи Місії з оцінки діяльності МРГ. Відповідно до представлених рекомендацій Місії з оцінки, учасники обговорили перспективи та напрямки роботи Проекту.

Протягом одноденної зустрічі, учасники дізналися про можливі зміни у процедурах та внутрішніх політиках у наступному році. Завдяки заходу, координатори Проекту були проінформовані про стан впровадження усіх компонентів, про плани на наступний рік і на наступну фазу Проекту МРГ-ІІІ.

 
П'ятниця, 06 грудня 2013

Відбулось друге засідання Робочої Групи з економічного розвитку сільських територій

Детальніше...Для економічного розвитку сільських територій України характерні проблеми, серед яких на першому місці відсутність робочих місць та низький рівень доходів. Причиною цього є низька продуктивність праці при великому потенціалі, а також високі витрати з низькою віддачею. У межах економічного компоненту Проекту, МРГ намагається вирішити ці проблеми та прагне посилити позиції домогосподарств з низьким рівнем доходів. У пілотуванні взяли участь 15 сіл з восьми районів України. Економічний компонент допомагає їм мобілізуватись у сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, нарощувати капітал, удосконалювати свої знання, а також виготовляти, обробляти, збувати сільськогосподарську продукцію та надавати різні послуги з обслуговування. Для обговорення результатів та перспектив цього компоненту МРГ, у 2012 р. було організовано засідання Робочої Групи.

5 грудня 2013 р. відбулась вже друга нарада з економічного розвитку сільських місцевостей у рамках МРГ у приміщенні Представництва Програми Розвитку ООН. Метою зустрічі було обговорення методології МРГ щодо розвитку сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів та можливих шляхів її удосконалення. На другій нараді робочої групи головував Джейсінгх Сах, Міжнародний менеджер проекту. Обмінятися думками та поділитися власним досвідом щодо подальшого розвитку економічного компоненту Проекту МРГ зібралися представники місцевої влади, вищих навчальних закладів з різних областей, а саме Тетяна Бурага, Начальник департаменту розвитку сільського господарства, Кіровоградська обласна державна адміністрація, Наталія Осіпенко, Начальник відділу реалізації бюджетних програм та моніторингу, Костянтинівська районна рада, Донецька область, Сергій Бортник, Головний спеціаліст відділу сільськогосподарського розвитку, Кіцманська районна державна адміністрація, Сергій Приліпко, Уманський Державний університет садівництва. Як зауважив пан Приліпко під час зустрічі «економічний розвиток сільських територій залишається актуальним для розвитку України. За результатами Всеукраїнського опитування 10 тис. сільських і селищних рад, в рамках стратегічної ініціативи «Рідне село», 83% респондентів підтримали ідею створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів»

Представники пілотних областей поділились власним досвідом впровадження економічних ініціатив. Водночас, учасники обговорили результати оцінки впровадження економічного компоненту МРГ, яку провела Місія експертів ЄС та ПРООН. З її висновками учасників ознайомив Ільдар Газізулін, консультант ПРООН з оцінки діяльності МРГ.

Під час зустрічі обговорювалися різні аспекти економічного розвитку сільських територій, зокрема, сталість кооперативів поза МРГ та без донорської допомоги, умови для розвитку малих підприємств сільських територій, сучасне законодавство щодо діяльності кооперативів та розвиток освітніх програм для фермерів.

 
Четвер, 28 листопада 2013

Проект МРГ зібрав партнерські університети

Детальніше...Розвиток людських ресурсів є одним з ключових елементів Проекту МРГ. Прагнучи до поширення знань, пов’язаних із методологією сталого місцевого розвитку, Проект встановив партнерство з 27 вищими навчальними закладами України та підтримав створення Мережі університетів-партнерів, зацікавлених у викладанні принципів сталого розвитку суспільства.

З метою кращого планування діяльності Мережі, 21-23 листопада 2013 р. Проект підтримав одразу 2 заходи: Семінар-тренінг для нових представників вищих навчальних закладів, які приєднались до співпраці з МРГ протягом цього року, та щорічну Зустріч з огляду результатів та планування діяльності на 2014 рік.

На тренінг, спеціально розроблений для нових координаторів ВНЗ-партнерів МРГ, приїхали 15 представників із 13 університетів. Протягом 21-22 листопада вони вивчали методологію Проекту та принципи роботи Мережі. Під час тренінгу учасники познайомилися з представниками громад із Київської області, де реалізується Проект МРГ. Тетяна Пильгун, заступник голови організації громади с. Ківшовата Таращанського району, та Наталія Сеничак, голова сільської ради с. Яблуневе Баришівського району поділилися своїм досвідом впровадження ініціатив громад за підтримки Проекту МРГ, а також відповіли на запитання. Найбільше представників ВНЗ цікавили конкретні питання збору коштів, соціальної мобілізації селян, зміни їх світогляду, а також сталості результатів.

22 листопада розпочалася Зустріч з огляду і планування, до роботи у якій були запрошені усі учасники Мережі. Оксана Реміга, Старший програмний менеджер ПРООН в Україні, привітала більш ніж 30 викладачів. Вона підкреслила важливість створення Мережі університетів, для розбудови викладацького потенціалу у сфері сталого розвитку. У промові О. Реміга наголосила на тому, що діяльність Мережі університетів-партнерів суголосна національним пріоритетам країни: «Надзвичайно радує те, які зобов’язання взяла на себе Україна перед міжнародною спільнотою щодо сталого розвитку під час 67-ої Сесії Генеральної Асамблеї ООН у вересні минулого року. Реалізовуючи ідею сталого розвитку, необхідно підвищувати обізнаність громадян всіх вікових груп щодо цього питання. Відповідно, тут визначну роль грають академічні та тренінгові інституції», - зауважила представниця ООН.Детальніше...

Під час Зустрічі начальник відділу з питань правової політики Секретаріату Асоціації районних та обласних рад Сергій Цибитовський презентував учасникам семінару Ресурсний Центр зі сталого місцевого розвитку www.rozvytok.in.ua. Представники вищих навчальних закладів з усіх регіонів України були ознайомлені з метою та завданнями Центру, можливостями та поточною діяльністю веб-порталу Центру. Наразі, більше 400 районних і обласних рад є користувачами веб-порталу, і до кінця року планується залучити та навчити ще 150 користувачів, серед яких є районні ресурсні центри та активні громади по всій Україні.

 

Протягом 2-ох днів учасники підбивали підсумки діяльності за 2013 р. та планували діяльність Мережі на 2014 р. Серед досягнень минулого року було відзначено видання колективної монографії зі сталого розвитку та Збірки ситуаційних вправ і дисків із майже 200 фільмами для роботи викладачів по курсу «Сталий розвиток суспільства». У 2013 р. успішно розвивались такі вже традиційні форми співпраці, як конкурс студентських робіт, дебати та  літня школа. Водночас з цим наголошувалось на необхідності більш тісної взаємодії між університетами. Для цього учасники запропонували використовувати сторінки у соціальних мережах, як платформи для обміну інформацією між вузами. Також розглянули можливість створеннясторінки Мережі на веб-ресурсі Центру Асоціації районних та обласних рад.

Детальніше...Під час планування учасники Мережі обрали координаторів на наступний рік. Вітаємо доцента кафедри економічної теорії Юрія Петрушенка та координатора зі співпраці з Проектом з м. Луганська Анну Аладжальян з переобранням. Загалом, на 2014 р. було визначено 5 ключових напрямків роботи та їх координаторів: 1) створення ресурсних центрів на базі університетів та формалізація Національної мережі університетів-партнерів; 2) робота над дослідженнями та публікаціями; 3) удосконалення навчального плану та розробка дистанційного навчання; 4) введення у навчальний процес практичних занять для студентів з виїздом у громади та розробка методичних матеріалів для викладання курсу зі сталого розвитку; 5) організація навчання зі сталого розвитку для державних службовців/виборних посадовців. Найбільш дискусійними питаннями стали розробка програми дистанційного навчання зі сталого розвитку, а також створення ресурсних центрів на базі університетів. З цього приводу було вирішено більш глибоко дослідити їх доцільність та виробити спільну стратегію щодо їх впровадження. На початок грудня запланована перша робоча зустріч координаторів Мережі у м. Києві, для розроблення детальних планів з кожного напрямку.

 
Четвер, 21 листопада 2013

Проект МРГ збирає партнерські університети

Детальніше...Проект МРГ розуміє важливість розвитку людських ресурсів. З метою кращого розуміння методології та принципів викладання курсу зі сталого розвитку, 21 – 22 листопада 2013 р. відбудеться Семінар-тренінг та Щорічна зустріч з огляду та планування для представників вищих навчальних  закладів. Тренінг покликаний поглибити розуміння методології Проекту, принципів сталого розвитку, та допомогти розробити і впровадити у навчальний план курс зі сталого розвитку. Очікується, що у заході візьме участь більше 30 представників вищих навчальних закладів з 20-ти регіонів України. У рамках Щорічної зустрічі з огляду і планування представники університетів-партнерів Проекту МРГ узгодять план дій на 2014 р. та визначать пріоритетні напрямки їхньої діяльності. Щоб дізнатися більше про захід та переглянути фото з місця події, слідкуйте за новинами на нашому сайті.

 


Архів новин